Naturalne sole mineralne

SÓL HIMALAJSKA RÓŻOWA
Krystaliczna sól himalajska uważana jest za najzdrowszą, najbardziej wartościową i najczystszą sól dostępną na ziemi. Powstała ponad 250 milionów lat temu w miejscu, gdzie energia słoneczna osuszyła pradawny słony ocean – są to głównie tereny dzisiejszego Pakistanu. Charakteryzuje się zawartością ogromnej ilości minerałów, w organicznej, łatwo przyswajalnej dla organizmu formie, jest bogata m.in. w wapń, magnez, potas, miedź, żelazo i wiele innych ważnych dla organizmu minerałów i pierwiastków śladowych.

Prawdziwa krystaliczna sól himalajska oryginalnie występuje w naturze w różnych kolorach, w zależności od stężenia poszczególnych składników mineralnych i miejsca jej wydobywania. Kryształy himalajskiej soli różowej mają biało-różowo-czerwoną barwę (im więcej żelaza, tym bardziej czerwoną), podczas gdy jej inna odmiana, tzw. sól czarna jest koloru szarego, brązowego lub wręcz czarnego – głównie dzięki większej zawartości siarki.

Sól himalajska wykazuje niezwykłe właściwości prozdrowotne. Składniki aktywne zawarte w soli oddziałują na skórę, na jej receptory, są też przez skórę wchłaniane uzupełniając niedobory minerałów w organizmie.
Sól himalajska stosowana jest do stymulacji krążenia, obniżenia ciśnienia krwi, zrelaksowania ciała, przy napięciach i bólach mięśni i stawów, przy osłabieniu i braku energii, korzystnie wpływa na organizm w przypadku grypy i rekonwalescencji. Ma również wyśmienity wpływ na skórę, pomaga w różnorodnych problemach skórnych, łagodząc, tonizując, regenerując skórę.

SÓL EPSOM
Inaczej sól angielska – nazwę swą wzięła od nazwy uzdrowiskowej miejscowości Epsom pod Londynem, gdzie związek ten był początkowo pozyskiwany poprzez odparowywanie wody mineralnej z okolicznych źródeł. Nazywana jest również solą gorzką – od gorzkiego smaku, bowiem w rzeczywistości jest to czysta postać siarczanu magnezu, który jako naturalny środek od ponad 100 lat znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetyce.

Wyglądem przypomina sól kuchenną, ma kolor biały, jest bez zapachu, zawartość czystego magnezu osiąga nie mniej niż 9,7%, zawartość czystej siarki nie mniej niż 12,9%, ma też neutralną dla skóry wartość pH. Siarczan magnezu to doskonałe źródło minerałów – dodany do ciepłej kąpieli ma szansę szybko i skutecznie być zaabsorbowanym przez skórę i uzupełnić braki poszczególnych pierwiastków.

Magnez jest niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu – jest konieczny w wielu procesach enzymatycznych – wchodzi w skład ponad 300 enzymów, w tym odpowiedzialnych za wytwarzanie energii w komórkach. Z tego właśnie powodu niedobór magnezu odbija się praktycznie na wszystkich organach, zwłaszcza tych, w których występuje duże zapotrzebowanie na energię, jak mózg , serce, mięśnie. Wspomaga m.in. układ nerwowy, ma korzystny wpływ na krzepliwość krwi, zapobiega nadciśnieniu, zmniejsza ryzyko chorób związanych z układem krwionośnym, łagodzi objawy migreny, zapobiega skurczom mięśniowym.

Siarka jest również pierwiastkiem nieodzownym dla prawidłowego funkcjonowania żywych komórek. Szczególnie korzysta z jej dobrodziejstw nasza uroda. Siarka nawilża skórę, która staje się jędrna i elastyczna, wzmacnia też włosy i paznokcie. Przy niedoborze siarki występuje nadmierne rogowacenie naskórka, łamliwość i wypadanie włosów, choroby paznokci. Siarka pomaga w różnych problemach skórnych, takich jak wypryski, brodawki, łuszczyca, łupież. Dowiedziono też, że siarka ma korzystne działanie w leczeniu zapalenia stawów i różnych form artretyzmu. Znany jest również dobroczynny wpływ siarki na układ odpornościowy organizmu oraz jej właściwości detoksykacyjne. Popularnym sposobem leczenia siarką są kąpiele błotne, ale ten sam efekt można osiągnąć bez wyjazdu do sanatorium dzięki soli Epsom.

SÓL MORSKA
Powstaje w wyniku krystalizacji wód morskich lub bardzo słonych jezior, a pozyskuje się ją poprzez odparowanie wody i zebranie kryształków soli, głównie u wybrzeży Afryki, Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji, Rosji czy Włoch.
Sól morska jest przebogatym źródłem pierwiastków, m.in. sodu, magnezu, potasu, wapnia, a także cynku, jodu, litu, selenu. Jest znakomitym środkiem bakteriobójczym i odkażającym, co pozwala w naturalny sposób uchronić skórę przed skutkami infekcji na jej powierzchni. Ma działanie wybitnie oczyszczające, skutecznie pomaga pozbyć się toksyn z głębokich partii skóry. Zapobiega nadmiernemu wysuszaniu skóry, pobudza krwiobieg, złuszcza martwy naskórek, ujędrnia, zmiękcza, wygładza skórę i pomaga redukować zmarszczki .
Kąpiele w wodzie z dodatkiem soli morskiej, jak również stosowanie kosmetyków z jej udziałem pozwala zachować skórę w doskonałej kondycji, zapewniając jej gładkość i atrakcyjny wygląd.

SÓL Z MORZA MARTWEGO (tzw. sól karnalitowa)
Sól z basenu Morza Martwego jest solą potasowo-magnezową – charakteryzuje się więc zupełnie innym składem oraz właściwościami od powszechnie znanej soli kuchennej, której głównymi składnikami są sód i chlor.

Sól ta jest biało-transparentna, sprawia wrażenie lekko wilgotnej, a czasami zdarza się, że wydaje się być lekko oleista. Za taką postać soli odpowiedzialna jest duża ilość magnezu występująca w soli.

Unikalność warunków klimatycznych i lokalizacji Morza Martwego powodują, że zasoby solne pochodzące z tego morza są niezwykle bogate również w inne minerały: wapń, brom, fosfor, jod, żelazo, cynk, chrom, mangan.

Znana jest od stuleci ze swoich właściwości pielęgnacyjnych i leczniczych. Kąpiele solne poprawiają wygląd skóry i w naturalny sposób redukują zmęczenie i codzienny stres. Składniki zawarte w soli przenikają do skóry, odżywiają ją i regenerują, łagodzą bóle mięśni, stabilizują poziom płynów w organizmie.

Uważa się, że sól z Morza Martwego skutecznie wspomaga terapie łuszczycy, grzybic, różnego rodzaju zmian zapalnych skóry ( m.in. atopowego zapalenia skóry), a także skutecznie walczyć z trądzikiem i wypryskami skórnymi.