Darmowa dostawa od 170,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak palić świece sojowe?

2024-06-21
Jak palić świece sojowe?

Jak palić świece sojowe? Ważne jest, aby przy pierwszym użyciu pozwolić świecy na stopienie się wosku na całej powierzchni górnej, zanim ją zgasisz. Dzięki temu unikniesz tunelowania, czyli palenia się świecy tylko w wąskim kanale, co znacznie skróciłoby żywotność świecy. Dlaczego? Świece sojowe są znane z tzw. efektu pamięci, który oznacza, że świeca pamięta obszar, do którego stopił się wosk podczas pierwszego palenia. Dlatego w przypadku świec sojowych pierwsze palenie jest kluczowe. 

Jak dbać o świecę sojową, żeby służyła dłużej?

Aby Twoja świeca sojowa służyła jak najdłużej, należy pamiętać o kilku zasadach, które przeczytasz poniżej.

  1. Nie pal świec dłużej niż 4 godziny jednorazowo. Dlaczego właśnie tyle trzeba palić świece sojowe? Pozwoli to zachować jej jakość i wydłużyć żywotność.
  2. Nigdy nie zostawiaj świecy palącej się bez nadzoru i zawsze umieszczaj ją na odpornym na ciepło podłożu w bezpiecznej odległości od łatwopalnych materiałów. Ta zasada obejmuje również świece parafinowe. To akurat kwestia bezpieczeństwa.
  3. Nie narażaj świecy sojowej na działanie bezpośredniego światła słonecznego - szczególnie latem. Wosk sojowy ma dużo niższą temperaturę topnienia niż parafina i przy dużym nagrzaniu na słońcu może się rozpuszczać.
  4. Zamiast dmuchać na płomień, co może spowodować rozpryskiwanie gorącego wosku i dymienie, użyj specjalnego przyrządu do gaszenia świec lub zanurz knot w roztopionym wosku za pomocą metalowego narzędzia (np. małej łopatki czy pincety). Potem delikatnie wyprostuj knot, gdy jest jeszcze ciepły, aby przygotować go do kolejnego użycia.
  5. Regularnie przycinaj knot – wpłynie to na dobrą jakość palenia, a także zapobiegnie nadmiernemu kopceniu.

słodycz kwiatów - świeca sojowa

Świece sojowe a długość knota

Długość knota ma ogromne znaczenie dla odpowiedniego palenia się świec sojowych. Zbyt długie knoty mogą powodować nadmierne kopcenie, a zbyt krótki knot – nierównomierne spalanie wosku. Idealna długość knota to około 5 mm. Przed każdym kolejnym zapaleniem świecy, upewnij się, że knot jest przycięty do tej właśnie długości. To zapewni czyste i równomierne palenie się wosku.

prawidłowe palenie świec sojowych

Gdzie najlepiej umieścić świecę sojową?

Miejsce świecy sojowej, może znacząco wpłynąć na jej spalanie. Unikaj miejsc, w których panuje przeciąg, gdyż wiatr może powodować niestabilne palenie się płomienia i nadmierne kopcenie. Żeby prawidłowo palić świece sojowe najlepiej jest umieszczać je w stabilnych, bezpiecznych miejscach, gdzie mogą równomiernie rozprowadzać swoje ciepło i aromat.

śliwka z frezją - świeca sojowa

Stosując się do tych prostych wskazówek, możesz w pełni cieszyć się pięknem i naturalnością świec sojowych, które nie tylko dodadzą uroku Twoim wnętrzom, ale także pozytywnie wpłyną na atmosferę w domu. Pamiętaj, że wosk sojowy rozpuszcza się w niższej temperaturze, a świece sojowe palą się nieco inaczej od tych z parafiny.

Palenie świec sojowych to nie tylko kwestia estetyki, ale także bezpieczeństwa i mądrego, zrównoważonego podejścia do zdrowia i dbania o planetę. Szklany pojemnik po wypaleniu świecy możesz wykorzystać ponownie - wystarczy, że umyjesz go w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu.

Polecane

pixel