Darmowa dostawa od 170,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nagietek - kwiat o nadzwyczajnej mocy

2016-07-25
Nagietek - kwiat o nadzwyczajnej mocy

Właśnie zakwitły nagietki! I chociaż jesteśmy rozkochani w kwiatach wszelakich, to właśnie nagietek jest roślinką wyczekiwaną przez nas z wyjątkową niecierpliwością. Wizualnie symbolizuje wszystko, co prawdziwe lato mieć powinno. A gdy przychodzi jesienna szaruga i deszcz niemiłosiernie bije w okna, wystarczy zamknąć oczy i przywołać obraz roześmianych w słońcu żółto-pomarańczowych delikatnych płatków z brązowym oczkiem i okalającą go, niczym korona, rozetą kwiatków wewnętrznych. A każdy ciut inny i równie intrygujący w odcieniach żółci i pomarańczy. O tak, od razu lepiej, wręcz czujemy na policzkach przyjemny dotyk rozgrzanego lata. Natychmiastowe ukojenie dla zmęczonego umysłu.

Nawet jego łacińska nazwa brzmi ciepło, przyjaźnie i tak „otulająco”: Calendula. Wg Wikipedii ma też inne lokalne nazwy, całkiem ciekawe i dużo mówiące: pazurki (Mazowsze), miesięcznica (Wielkopolska), paznokietki (krakowskie).

Nagietek powszechnie kojarzony jest z sielskim obrazkiem polskiej wsi, cudnym, tak, ale może dlatego jego znaczenie jako rośliny o terapeutycznych właściwościach zostało nieco strywializowane, bo skoro jest i było wszechobecne w każdym wiejskim ogródku, to czy rzeczywiście można traktować ten kwiat na poważnie w sensie leczniczym?

A fakty są jednoznaczne: nagietek ma niezwykle bogaty skład substancji aktywnych. Zawiera saponiny, sterole, karotenoidy, flawonoidy, kumaryny, olejek eteryczny. W płatkach kwiatowych są również związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, polisacharydy, witamina C i sole mineralne (związki potasu, wapnia, miedzi, magnezu, fosforu, żelaza, manganu, cynku i in.).

Dr Henryk Różański, guru polskiego ziołolecznictwa, wymienia następujące działanie nagietka:

Nagietek działa przeciwzapalnie, żółciopędnie, moczopędnie, rozkurczowo, uspokajająco, przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo, przeciwrzęsistkowo (pierwotniakobójczo), przeciwbakteryjnie, lekko napotnie, słabo przeciwkrwotocznie, odtruwająco, przeciwwysiękowo; reguluje pracę serca, przemianę materii i wypróżnienia; reguluje miesiączkowanie; pobudza wydzielanie śliny, soku żołądkowego i jelitowego, pobudza apetyt, przyśpiesza trawienie i wchłanianie mleczka pokarmowego; przyśpiesza gojenie się ran i naskórnikowanie.

 Wow! To się nazywa NIEZWYKŁA MOC!

Właściwości nagietka mają, rzecz jasna, zastosowanie w kosmetyce – także w Miodowej Mydlarni. Doskonale regeneruje skórę, pomaga uporać się z niemal wszystkimi jej niedoskonałościami – zaskórnikami, trądzikiem, łuszczeniem się, przeciwdziała rozstępom. Likwiduje szorstkość skóry, nawilża i zmiękcza. Działa też wygładzająco i ochronnie dzięki właściwościom antyoksydacyjnym.

Kosmetyki stworzone na bazie nagietka działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Są jednocześnie tak delikatne, że nadają się nawet do pielęgnacji wrażliwej i delikatnej cery. Nagietek przyspiesza gojenie uszkodzonej skóry, dlatego dodawany jest do kosmetyków regenerujących i nawilżających skórę suchą, łuszczącą się oraz ze skłonnościami do zaczerwienienia i pękania.

W Miodowej Mydlarni uwielbiamy niezwykłość kwiatów nagietka. Wydobywamy jego moc (i barwę) przede wszystkim w naszych maceratach olejowych, a także w postaci suszu. Nagietek wzbogaca m.in. mydło NAGIETEK W SŁODKIEJ POMARAŃCZY, mleczny, musujący puder do kąpieli MLEKO, NAGIETEK, SŁODKA POMARAŃCZA I OLEJ ZE SŁODKICH MIGDAŁÓW, balsam na usta NAGIETEK I WANILIA, czy odżywcze masło do twarzy i ciała OCZAROWANIE.

 

Chciałoby się powiedzieć, poczuj moc! Zapraszamy.

 

pixel