Darmowa dostawa od 170,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja włosów - świadome kroki do tego, jak naturalnie zadbać o włosy.

2023-10-06
Pielęgnacja włosów - świadome kroki do tego, jak naturalnie zadbać o włosy.

"Babcia zawsze płukała włosy w pokrzywie, a mama kładła maseczkę z żółtka". Takie wspomnienia pojawiają się w niejednej rozmowie między kobietami.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu włączenie, do pielęgnacji włosów, naturalnych składników było czymś na porządku dziennym.

Szampony z rumianku, "Familijny" z pokrzywy... W czasach, kiedy kosmetyki drogeryjne istniały w ograniczonych ilościach kobiety posiadały wiedzę o tym, jaką płukankę zastosować na problemy z przetłuszczaniem się skóry głowy, czym zaradzić na uporczywy łupież, jakie zioła zastosować, żeby zachwycać lśniącymi i mocnymi włosami. Przeszłe pokolenia były świadome tego, co mają na wyciągniecie ręki.

A potem?

Potem ta wiedza została zepchnięta. Zachwyciliśmy się chemią, parabenami, SLS-ami i ... po latach wracamy!

Wracamy do naturalnej pielęgnacji włosów, bo jest niezastąpiona!

Człowiek jest częścią natury i dlatego w Miodowej Mydlarni ufamy naturalnym sposobom, wyciągom i mocy składników takich jak: miód, oleje roślinne i hydrolaty.

O tym jak je wykorzystać i co daje efekt WOW na włosach przeczytasz poniżej.

 

Kobieta myje głowę szamponem w kostce

 

Jak naturalnie pielęgnować skórę głowy?

We współczesnych trendach królują zdrowe włosy. Kosmetyki naturalne temu sprzyjają, bo wykorzystuje się w nich różnorodne surowce pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego, będące bogatym źródłem substancji biologicznie czynnych.

W Miodowej Mydlarni ulubionymi surowcami są wszystkie te, które pochodzą od pszczół.

Natura podarowała skórze zdolność do stałej regeneracji i odmładzania. Jest jednak jeden warunek, że jej na to pozwolimy i będziemy ją wspierać. Także włosy podlegają temu warunkowi.

Ładna, zdrowa i miękka skóra oraz zadbane włosy są nie tylko ważne dla dobrego samopoczucia i ochrony przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi. Są także widoczną oznaką witalności.

Stosujemy coraz więcej produktów pielęgnacyjnych do włosów, ale też takich, które dbają o skórę głowy.

Warto o nią zadbać mądrze, bo tam jest "początek" życia włosa.

Dlatego myjąc włosy, traktuj je delikatnie. Zafunduj delikatny masaż- to ważny element pielęgnacji. Możesz posłużyć się też peelingiem do skóry głowy, który złuszczy martwe komórki naskórka, a do cebulek włosów dotrze więcej tlenu. Świadoma pielęgnacja włosów to też ich codzienne wyczesywanie, a do tego regularne podcinanie włosów.

Co najbardziej niszczy włosy?

Człowiek ma na skórze głowy od 85 do 140 tysięcy włosów. Kolor czy skręt, są to cechy uwarunkowane genetycznie. Szybkość wzrostu włosów to już kwestia osobnicza i w przypadku ludzi wynosi od 1 do 1.5 cm na miesiąc.

Istnieje też cykl życia włosa: 2 do 6 lat i... tu warto zatrzymać się w tych danych i statystykach, bo to czy włos jest z nami 2 czy 6 lat zależy od tego, jak zadbamy o jego kondycję.

Cóż... niezależnie od tego, czy masz włosy normalne, suche, czy włosy kręcone, współczesne standardy estetyczne nie zawsze (chociaż ostatnio moda pozwala nam na lżejsze podejście), dają nam możliwość łagodnego zadbania o włosy.

Lakiery, suche szampony, farbowanie, prostownice, upinanie, gofrownice... moglibyśmy tak długo.

Naturalna i świadoma pielęgnacja włosów, czym i jak?

Surowcami istotnymi w pielęgnacji włosów są oleje roślinne. Mają one działanie filmotwórcze. Zapobiegają odparowaniu wody z włosa, odbudowują naturalne spoiwo łusek. Badania potwierdzają, że są one również w stanie penetrować włos.

Na szczególną uwagę zasługują w tej kwestii zwłaszcza:

 1. Oleje roślinne, dzięki relatywnie niewielkiej masie cząsteczkowej i prostym łańcuchom węglowym kwasów tłuszczowych są w stanie penetrować do najgłębszych warstw trzonu włosa. W kosmetykach do włosów preferowane są zazwyczaj oleje o lekkiej i przyjemnej aplikacji, niepozostawiające tłustego odczucia.
 2. Nie do przecenienia jest również obecność w wielu olejach naturalnej witaminy E, która przenika do włosa i może skutecznie chronić przed przesuszeniem, czy też łamaniem się.
 3. Miód i codzienna pielęgnacja włosów w sposób bliski naturze. Udowodniono, że miód oraz produkty pszczele działają bakteriobójczo, antyseptycznie, przeciwzapalnie, regenerująco, odżywiająco i odprężająco. Miód poleca się szczególnie osobom, które posiadają suche, łamliwe, pozbawione blasku, zniszczone włosy.

szampony w kostce od Miodowej Mydlarni

Włosy ze skłonnością do przetłuszczania.

Przetłuszczanie się włosów to problem, który może negatywnie wpływać na wygląd i samopoczucie. Codzienne mycie włosów nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo nie wyklucza przyczyny.

A ta leży nieco głębiej.

Włosy przetłuszczające się charakteryzują się nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy.

Sebum jest naturalnym olejem produkowanym przez naszą skórę i ma za zadanie nawilżać włosy i skórę, ale gdy jest wytwarzane w nadmiarze, prowadzi do nadmiernego przetłuszczania się włosów.

Przetłuszczanie się włosów może mieć różne przyczyny, w tym:

 • genetyczne
 • hormonalne
 • dietetyczne
 • i środowiskowe

...i może być frustrujące, ale istnieją strategie zaradcze.

Ważne jest odpowiednie dobranie produktów do pielęgnacji włosów, takie jak łagodne szampony oczyszczające, które nie przesuszają skóry głowy i nie pobudzają jej do produkcji jeszcze większej ilości sebum. I tu z pomocą przychodzą naturalne środki i kosmetyki z Miodowej Mydlarni, w tym szampon w kostce Trawa cytrynowa.

Co na rozdwojone końcówki?

Rozdwajanie końcówek występuje, gdy łuska ulega uszkodzeniu i rozwarstwia się, tworząc charakterystyczne widoczne rozdwajanie. Jest to wynik wielu czynników, takich jak: nadmierne używanie gorących narzędzi do stylizacji, przesuszanie włosów, niewłaściwa dieta, agresywne czesanie czy czynniki środowiskowe.

Aby radzić sobie z rozdwajaniem końcówek włosów, ważne jest zajęcie się odpowiednią pielęgnacją włosów. Regularne podcinanie końcówek włosów jest mitem mówiącym o zapobieganiu dalszemu rozdwajaniu końcówek. Podcinanie włosów eliminuje wizualnie ten problem, lecz NIE rozwiązuje i nie zapobiega problemowi z rozdwajaniem się włosa.

Istotne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, które pomogą w zapobieganiu rozdwajaniu końcówek.

Szampony i odżywki o właściwościach nawilżających i odżywczych pomagają utrzymać włosy w dobrej kondycji i tu z pomocą przychodzi między innymi miód, oleje roślinne, proteiny, witaminy czy zioła mogą wzmacniać włosy, poprawiać elastyczność i zapobiegać uszkodzeniom.

co na rozdwojone końcówki włosów

Zmiana szamponu.

To może być szok dla włosów i skóry głowy.

Chociaż w przypadku szamponów z naturalnych składników ten szok będzie mniejszy. Jednak... trzeba pamiętać, że jeżeli przestawiasz się z mycia włosów produktem pełnego substancji chemicznych, na produkt, z zawartością substancji naturalnych, to musisz dać swoim włosom i skórze głowy czas na zaakceptowanie nowej sytuacji.

Stylizacja włosów, tak, ale tylko z termoochroną i odpowiednimi kosmetykami

To potwierdzone, że naturalna pielęgnacja to również możliwości termoochrony łuski włosów. W tej roli świetnie sprawdzają się głównie oleje, ale oczywiście nasz ukochany w Miodowej Mydlarni miód i część produktów pszczelego pochodzenia.

Jeśli często używasz narzędzi do stylizacji ciepłem warto pomyśleć o wsparciu włosów produktami ze składem kosmetycznym, który wesprze ochronę włosów przed wysokimi temperaturami.

Oto kilka składników, które mogą pełnić rolę termoochrony i które znajdziesz w naturalnych kosmetykach Miodowej Mydlarni:

 1. Olej kokosowy: jest dobrze znany ze swoich właściwości nawilżających i ochronnych. Działa jako bariera, chroniąc włosy przed przegrzaniem i utratą wilgoci.
 2. Miód: może pomóc w ochronie włosów przed wysoką temperaturą.
 3. Olej jojoba: jest bardzo zbliżony do naturalnego sebum produkowanego przez skórę, dzięki czemu jest dobrze tolerowany przez skórę i włosy. Ma właściwości łagodzące i nawilżające, a także tworzy cienką warstwę ochronną wokół włosów, chroniąc je przed uszkodzeniami termicznymi.
 4. Olej z awokado: jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy A, E i D, które są korzystne dla zdrowia i wyglądu włosów. Ma również właściwości nawilżające i ochronne.

Wszystkie te oleje są dobrze znane z korzyści, jakie przynoszą dla włosów i skóry głowy i dlatego dobrze je znamy w Miodowej Mydlarni.

Oczyszczenie włosów z nadmiaru nadbudowanych substancji

Prawidłowe oczyszczenie włosów z nadmiaru nadbudowanych substancji jest istotnym krokiem w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji włosów.

To jasne, ale czym są te tajemnicze nadbudowane substancje?

Otóż nie jest to żadna wiedza tajemna. W trakcie codziennego życia na włosach i skórze głowy gromadzą się różne substancje, takie jak:

 • pozostałości po produktach stylizacyjnych,
 • sebum
 • zanieczyszczenia atmosferyczne
 • czy resztki szamponów i odżywek.

To o nich mówi się, że są substancjami nadbudowanymi. Nazywa się je również osadem lub build-upem. Te substancje mogą mieć negatywny wpływ na ogólną kondycję włosów.

Jednym z głównych skutków jest utrudnienie penetracji substancji odżywczych w głąb włosa oraz ograniczenie naturalnej wentylacji skóry głowy. To może prowadzić do osłabienia i łamliwości włosów, nadmiernego przetłuszczania się, utraty blasku oraz występowania problemów skórnych, takich jak: łupież czy podrażnienia.

Dobrze zbilansowane oczyszczanie włosów powinno uwzględniać odpowiednią technikę mycia oraz stosowanie dobranych preparatów. I tu z pomocą przychodzą kosmetyki naturalne, które radzą sobie nawet z bardzo trudnymi substancjami.

Delikatne szampony oczyszczające, zawierające substancje czyszczące o właściwościach rozpuszczalnych w wodzie, mogą skutecznie usuwać nadbudowane substancje bez naruszania równowagi skóry głowy. Ważne jest unikanie szamponów zawierających nadmiar silikonów, parafinę i inne składniki, bo te mogą przyczyniać się do nagromadzania osadu.

szampony w kostkach

Wcierki do włosów, czyli co?

Wcierki do włosów to preparaty stosowane na skórę głowy w celu poprawy kondycji włosów. Są one często wykorzystywane przez specjalistów zajmujących się zdrowiem włosów i skóry głowy.

Sposób działania wcierki jest prosty i polega na penetracji skóry głowy przez zawarte w nich substancje aktywne. Skóra głowy jest bogato unaczyniona, co umożliwia składnikom wcierki przeniknięcie w głąb tkanek.

Następnie działają one na różne aspekty kondycji włosów, takie jak:

 1. pobudzanie wzrostu włosów,
 2. hamowanie wypadania,
 3. łagodzenie stanów zapalnych skóry głowy,
 4. regulacja wydzielania sebum,
 5. nawilżanie włosów,
 6. wcierki mogą również wpływać na łuskę włosa.

Przywrócenie równowagi i zdrowia łuski włosa może wpływać na poprawę elastyczności, wyglądu i ogólnej kondycji włosów.

Pielęgnację włosów zacznij od oceny ich stanu

Pielęgnacja włosów to temat złożony. Nie nazwiemy go trudnym, bo w Miodowej Mydlarni mamy skuteczne i naturalne sposoby na radzenie sobie z różnymi wyzwaniami jakie stawia nam skóra głowy i pielęgnacja włosów.

Najistotniejsze to oceniać stan i kondycję włosów i dać im takie składniki, które będą w zgodzie z ich naturą!

 

Źródła:

Czarkowska I., Miód – odżywia, pielęgnuje, leczy. Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2012

"HairGrowth-PromotingEffects of LavenderOil in C57BL/6 Mice" opublikowany w czasopiśmie "Evidence-BasedComplementary and AlternativeMedicine"

 

Polecane

szampon w kostce MIODOWO-WĘGLOWY

szampon w kostce MIODOWO-WĘGLOWY

44,00 zł brutto37,40 zł brutto37.40 pkt.
szampon w kostce MIÓD I ŻURAWINA

szampon w kostce MIÓD I ŻURAWINA

44,00 zł brutto37,40 zł brutto37.40 pkt.
balsam do włosów w kostce MIÓD Z POMARAŃCZĄ

balsam do włosów w kostce MIÓD Z POMARAŃCZĄ

45,00 zł brutto38,25 zł brutto38.25 pkt.
szampon w kostce TRAWA CYTRYNOWA

szampon w kostce TRAWA CYTRYNOWA

44,00 zł brutto37,40 zł brutto37.40 pkt.
pixel