Darmowa dostawa od 170,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Propolis: właściwości i zastosowanie kitu pszczelego

2023-10-31
Propolis: właściwości i zastosowanie kitu pszczelego

Propolis, inaczej kit pszczeli - naturalny dar, który ukrywa niezwykłe właściwości. To magiczna substancja, która stanowi niezwykłe wsparcie w pielęgnacji Twojej skóry. Ten naturalny "elixir młodości" pochodzący prosto z uli pszczół, znalazł swoje zastosowanie w wielu dziedzinach kosmetyki, ale rodowód ma w zastosowaniu medycznym, leczniczym i tam święci triumfy po dziś dzień.

Propolis, co to jest?

W przyrodzie nie ma czegoś takiego jak przypadek. Dlatego wszystkie produkty pszczele są cenne, bo mała wielka społeczność pszczół wytwarza je celowo, z zamysłem i "przemyślanym" składem. Pszczoły to perfekcjonistki, dlatego propolis - kit pszczeli, to materiał doskonały. Uwaga: propolis to nie pyłek pszczeli, z którym często bywa mylony.

Pszczoły używają propolisu jako substancji do wewnętrznej ochrony ula. Tak więc, nie mogą, a z naszych obserwacji wynika, że po prostu nie chcą pozwolić sobie na byle jakość w tym przypadku i tworzą starannie propolis z żywic drzewnych, wosku i swoich magicznych enzymów. Dzięki propolisowi w ulu udaje się im utrzymać środowisko antyseptyczne, a to ochrona przed bakteriami, bo propolis w ulu dezynfekuje, a dodatkowo jest sposobem pszczół na „zatykanie” ubytków w ulu. To nie jest tylko lekarstwo, ale także sekret zdrowej i promiennej cery dla nas. Kit pszczeli to prawdziwa esencja natury, która zna receptę na to, jak pielęgnować.

pszczoły produkują propolis

Krótka historia stosowania propolisu w medycynie.

Stosowanie propolisu jest znane od tysięcy lat. Arystoteles wspomina o propolisie w swojej Historii zwierząt jako remedium używanym do zwalczania bólu oraz leczenia ran i stanów zapalnych skóry. Wzmianki o nim można także znaleźć u Wirgiliusza, Warrona, Pliniusza czy Dioskurydesa. Podobnie wykorzystywali propolis Inkowie. Surowiec ten wykorzystywany był przez starożytnych Egipcjan, Greków oraz Rzymian. XVII wiek przeniósł propolis ze świata medycyny naturalnej do świata londyńskich leków i był stosowany jako składnik preparatów farmakologicznych, a pomiędzy XVII a XX wiekiem zyskał jeszcze większą popularność.

Chodzą legendy o tym, jakoby nawet sam Stradivarius używał propolisu (wraz z innymi produktami) do pokrywania strun w instrumentach, które tworzył, dzięki temu jego skrzypce i inne instrumenty jakie wytwarzał nabierały niepowtarzalnego dźwięku.

Współczesność odkryła kit pszczeli na nowo Nie tylko w lekach i esencjach, ale też zyskał szerokie zastosowanie w kosmetologii.

balsam do ust z propolisem

Kiedy i jak powstaje propolis?

Pszczoły zbierają balsamiczne substancje z pączków niektórych drzew, np. topoli, brzozy, wierzby, olchy i kasztanowca oraz żywic występujących na uszkodzonych częściach tych drzew. Zbierają je przede wszystkim od początku lata do jesieni, w najcieplejszych godzinach dnia, między 10.00 a 16.00 przy sprzyjających temperaturach (powyżej 20°C), kiedy substancje żywiczne są dostatecznie miękkie.

Co jest w propolisie? Czyli skład chemiczny propolisu, który powoduje, że jest tak genialny.

Zanim odpowiemy na pytanie na co pomaga propolis, to pokrótce przestawimy, dlaczego pomaga. Warto wiedzieć, że skład chemiczny europejskiego propolisu jest związany z jego złożonym składem chemicznym. Co ciekawe i na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest fakt, że skład propolisu nie jest stały. To znaczy, że są różnice zauważalne nawet między surowcem z sąsiadujących ze sobą uli. Mimo to, każdy kit pszczeli jest bogaty w mnóstwo bioaktywnych substancji.

Otóż kit pszczeli zawiera w sobie głównie polifenole (flawonoidy i fenolokwasy) oraz terpenoidy (mono-, tri-, seskwiterpeny i steroidy).

Dane literaturowe wskazują, że głównymi składnikami propolisu pochodzenia krajowego z grupy związków fenolowych są m.in.: chryzyna, apigenina, galangina, kemferol, pinostrobina, pinobanksyna, naringenina, kwercetyna oraz kwasy fenolowe (kawowy, ferulowy, cynamonowy, kumarowy, wanilinowy).

Według tych danych, ekstrakty z propolisu hamują rozwój takich grup drobnoustrojów, jak: bakterie Gram-dodatnie (Staphylococcus aureus, Diplococcus pneumoniae, Enterococcus faecium, Bacillus cereus), bakterie Gram-ujemne (Escherichia coli, Salmonella enteritidis), grzyby drożdżoidalne (Candida albicans) czy grzyby pleśniowe (Aspergillus flavus oraz Penicillium italicum). Ponadto, w próbkach surowca pochodzącego z różnych regionów świata oznaczane są związki należące do terpenów, aldehydów, kwasów tłuszczowych, aminokwasów oraz węglowodanów.

Propolis. Działanie i właściwości zdrowotne.

Do głównych właściwości zdrowotnych propolisu należy działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze. Inne jego właściwości świetnie sprawdzają się, kiedy w grę wchodzą tematy przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz immunostymulujące i antyoksydacyjne.

kobieta nakłada balsam do ust z propolisem

Nie ma co ukrywać, tak szerokie i imponujące właściwości zapewnia właśnie bogactwo substancji aktywnych. Ponadto, na rynku farmaceutycznym i kosmetologicznym stosuje się ekstrakty z propolisu, a te wykazują właściwości przeciwutleniające oraz wysoką aktywność cytoochronną ludzkich erytrocytów przed hemolitycznym działaniem wolnych rodników. To działanie ma niepodważalne znaczenie w zapobieganiu wielu chorobom tzw. cywilizacyjnym i chorobom powiązanym z wiekiem starczym, które są związane ze stresem oksydacyjnym.

Propolis - zastosowanie w kosmetologii.

Propolis to niekwestionowany diament w koronie naturalnych składników pielęgnacyjnych. Strefa kosmetyków naturalnych, w tym Miodowa Mydlarnia, bardzo docenia kit pszczeli.

Właściwości tego pszczelego składnika wykorzystujemy, w codziennej produkcji. Wiemy, że propolis wkroczył w nowoczesny świat kosmetologii, ale mimo tego nie zmieniły się jego zalety i nadal zachowuje swoją magię.

Jakie ma właściwości i działanie? Propolis jest naturalnym antyoksydantem, który niweluje wolne rodniki, a to znacząco spowalnia proces starzenia się skóry. To również skarb w walce z trądzikiem i innymi niedoskonałościami skórnymi. Badania molekularne wykazały, że propolis zwiększa odkładanie się kolagenu w przypadku oparzeń skóry. Ta właściwość świetnie „stawia skórę na nogi” szczególnie po peelingach i intensywniejszych zabiegach gabinetowych. W Miodowej Mydlarni znajdziecie propolis w wielu produktach, w tym w:

  1. Balsamach do ust: w których wykorzystujemy właściwości nawilżające i regeneracyjne propolisu Zimą zapobiega pęknięciom, latem wysuszeniu, a do tego nadaje ustom miękkości.
  2. Peelingi - tu wiodące są właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne propolisu. Ścieranie martwego naskórka pomaga zachować jego zdrowie, a zawartość propolisu wspiera walkę z wszelkimi niedoskonałościami i zapobiega infekcjom skórnym.
  3. Balsamach do rąk: dzięki właściwościom regenerującym i nawilżającym, propolis jest często dodawany do balsamów i kremów do rąk, które pomagają w utrzymaniu miękkiej i gładkiej skóry dłoni.

Warto pamiętać, że składniki naturalne, takie jak propolis, są skuteczną alternatywą dla kosmetyków zawierających substancje chemiczne, zwłaszcza dla osób z wrażliwą skórą lub alergiami.

balsam propolisowy w słoiczku

Inne formy przetwarzania propolisu.

Propolis pszczeli stosowany jest w profilaktyce oraz leczeniu przeziębień i grypy. Z tego składnika może powstać również nalewka z propolisu. Na co jest dobry propolis w formie nalewki? Wymienimy tylko niektóre obszary: wzmacnia odporność, reguluje ciśnienie krwi, zwalcza kaszel oraz zmniejsza podatność na drożdżaki i osłabia działanie wirusów.

Propolis, jest niezawodny w wielu dziedzinach. I jak to na produktach od pszczół, można na nim polegać i zaufać mu w wielu sytuacjach, problemach. Dlatego warto zacząć odkrywać jego moce, a my sugerujemy rozpoczęcie tej drogi lub jej kontynuację z naszymi kosmetykami.

 

Bibliografia:

1. Katarzyna Wolska, Alina Górska, Alina Adamiak Właściwości przeciwbakteryjne propolisu

2. Magdalena Woźniak, Anna Kwiatkowska, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Katarzyna Sosnowska, Lucyna Mrówczyńska, Izabela Ratajczak Aktywność biologiczna ekstraktów z propolisu

3. A. Zanoncelli, Miód i inne produkty pszczele dla zdrowia i urody, Kielce 2016

Polecane

BALSAM PROPOLISOWY

BALSAM PROPOLISOWY

54,00 zł brutto54 pkt.
PROPOLISOWY peeling do ciała

PROPOLISOWY peeling do ciała

53,00 zł brutto53 pkt.
balsam do ust PROPOLIS

balsam do ust PROPOLIS

28,00 zł brutto28 pkt.
pixel