Darmowa dostawa od 170,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Składniki kosmetyków naturalnych - odkryj ich moc

2024-09-06
Składniki kosmetyków naturalnych - odkryj ich moc

Żyjemy w dobie, w której powrót do natury widać szczególnie w świecie kosmetyków. Kosmetyki naturalne to „przestrzeń” pełna olei roślinnych, aloesu czy masła shea. Nieustannie zyskują na popularności, dlatego warto mieć wiedzę o tym jak działają poszczególne składowe, za co odpowiadają określone ekstrakty roślinne, co warto stosować i na co.

Co to są kosmetyki naturalne i czy są skuteczne?

Kosmetyki naturalne to produkty złożone całkowicie ze składników naturalnych lub pochodzenia naturalnego o minimalnym stopniu przetworzenia. Ich skuteczność w pielęgnacji skóry jest potwierdzona nie tylko przez użytkowników, ale także przez naukowców. Studia wykazują, że naturalne składniki mogą być równie lub nawet bardziej efektywne niż syntetyczne odpowiedniki, dostarczając skórze niezbędnych witamin, minerałów oraz antyoksydantów.

Co zawierają kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne zawierają w sobie mnóstwo różnych wyciągów, olejów czy maseł. Pytanie brzmi jak w tym wszystkim się odnaleźć, żeby dobrać ten najlepszy dla skóry czy cery? Jeżeli nie jesteś botanikiem, biologiem, a jednak ufasz naturze, to poniżej podpowiadamy i objaśniamy. Składniki kosmetyków naturalnych można podzielić na kilka grup:

Oleje roślinne i masła

Zazwyczaj umieszczone są po to, żeby zadbać o odżywienie, regenerację i nawilżenie.

Do najpopularniejszych, wykorzystywanych również w Miodowej Mydlarni, należą:

  • olej kokosowy
  • masło shea
  • masło kakaowe
  • olej jojoba
  • olejek z pestek malin
  • olej z czarnuszki

olejek z pestek malin

Wyciągi roślinne i zioła

W składzie kosmetyków naturalnych nie obędzie się bez roślinnych ekstraktów i ziół. Są wykorzystywane w naturalnych kosmetykach ze względu na ich liczne korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne.

Przykłady obejmują:

  • nagietek
  • zieloną herbatę
  • różę
  • miodunkę
  • pokrzywę

liście młodej pokrzywy

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne są używane zarówno dla ich zapachów, jak i terapeutycznych właściwości.

Kilka przykładów:

  • lawenda
  • drzewo herbaciane
  • pomarańcza
  • grejpfrut
  • sosna
  • rozmaryn
  • trawa cytrynowa
  • bergamotka

lawenda

Naturalne emolienty i humektanty

Te składniki pomagają w utrzymaniu nawilżenia skóry przez zatrzymywanie wody w naskórku:

  • w Miodowej Mydlarni po prostu miód
  • pantenol
  • hydrolaty
  • kwas hialuronowy
  • alantoina
  • gliceryna roślinna

świeży miód

Składniki kosmetyków naturalnych i ich właściwości.

Naturalne składniki są cenione za ich bogactwo i skuteczność w pielęgnacji. W wielu przypadkach syntetyczne związki chemiczne mają się nijak do siły i możliwości tego, co daje nam natura. W tym przypadku dobrze posłużyć się przykładem z półek Miodowej Mydlarni.

Peeling do twarzy z arbuzem i goździkiem

To kosmetyk naturalny, który łączy w sobie efektywność i naturalność, a zawiera: olej z pestek arbuza –jako źródło antyoksydantów, pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, to też źródło witaminy C, zmielony goździk – znany z właściwości antyseptycznych, działa antybakteryjnie, pomaga w oczyszczaniu porów, miód – działa regenerująco, wspomaga odnowę komórkową, nawilża, pyłek pszczeli – zawiera niepowtarzalny kompleks składników niezbędnych do właściwego funkcjonowania skóry, bogaty w proteiny i witaminy, odżywia skórę, proteiny maślankowe – doskonale zmiękczają i wygładzają skórę, poprawiają jej kondycję, regenerują i pobudzają do odnowy. Pomagają w utrzymaniu nawilżenia i elastyczności skóry, marokańska glinka Ghassoul – absorbuje zanieczyszczenia i nadmiar sebum, płatki owsiane – delikatnie złuszczają, koją podrażnienia.

peeling do twarzy czarny bez

Jakie składniki NIE POWINNY znaleźć się w kosmetykach naturalnych?

W kosmetykach naturalnych unika się składników syntetycznych. Oto krótka lista składników, które NIE POWINNY znaleźć się w kosmetykach naturalnych:

  1. Parabeny (np. metylparaben, propylparaben) - są to konserwanty stosowane w celu przedłużenia trwałości produktów. Parabeny mogą zaburzać działanie układu hormonalnego i zostały powiązane z potencjalnym ryzykiem rozwoju raka piersi.
  2. Sztuczne barwniki - często oznaczone na listach składników jako "FD&C" lub "D&C" (np. FD&C Red No. 6), mogą powodować alergie skórne i inne podrażnienia. Niektóre badania wskazują również na potencjalne ryzyko kancerogenne niektórych barwników syntetycznych.
  3. Sulfaty (np. etoksylowany laurylosiarczan sodu - SLES) - są to agresywne środki powierzchniowo czynne używane w celu tworzenia piany i usuwania tłuszczu. Mogą one jednak nadmiernie wysuszać i podrażniać skórę oraz włosy.
  4. Ftalany (np. DEP, DBP, DEHP) - znajdowane często w produktach zapachowych jako nośniki zapachu, ftalany zostały powiązane z problemami rozrodczymi i hormonalnymi, a także z potencjalnym działaniem kancerogennym.
  5. Formaldehyd i uwalniające formaldehyd konserwanty (np. DMDM hydantoina) - formaldehyd jest znanym karcynogenem i może powodować alergie skórne oraz inne reakcje podrażniające.
  6. Silikony (np. dimetikon) - chociaż silikony mogą zapewniać produktom kosmetycznym gładką teksturę i właściwości kondycjonujące, mogą one również zatykać pory i przyczyniać się do problemów skórnych, takich jak trądzik. Najczęściej są to surowce wytwarzane syntetycznie.
  7. Oleje mineralne - pochodne ropy naftowej, takie jak parafina, mogą tworzyć na skórze barierę, która zapobiega naturalnemu oddychaniu skóry i eliminacji toksyn.

Jak sprawdzić, czy kosmetyk jest naturalny?

Aby potwierdzić naturalność kosmetyku, należy sprawdzić listę składników (INCI / Ingredients) na opakowaniu. Produkty naturalne czasem posiadają również certyfikaty ekologiczne od renomowanych organizacji, które potwierdzają ich jakość i pochodzenie.

Czy kosmetyki naturalne są lepsze?

Popularność kosmetyków naturalnych z roku na rok rośnie. Dla wielu osób kosmetyki naturalne są lepszym wyborem ze względu na ich łagodność, skuteczność i minimalne ryzyko podrażnień. Są one szczególnie polecane dla osób z wrażliwą skórą oraz dla tych, którzy szukają bezpiecznych i zdrowych alternatyw w codziennej pielęgnacji. Do tego dochodzą aspekty ecofriendly, bo w wielu przypadkach produkcja odbywa się z wielkim poszanowaniem środowiska naturalnego i zadbaniem o tematy zero waste - jak w przypadku Miodowej Mydlarni.

Peeling do twarzy z arbuzem i goździkiem to tylko jeden z przykładów, jak bogactwo natury może być wykorzystane do tworzenia skutecznych i bezpiecznych kosmetyków. Wybierając naturalne kosmetyki, nie tylko dbasz o swoje zdrowie i urodę, ale również wspierasz środowisko.

Polecane

pixel