Darmowa dostawa od 170,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Wosk pszczeli dawniej
Od zarania dziejów wosk pszczeli stanowił źródło poprawy jakości ludzkiego życia. W rzeczywistości miał on większe znaczenie od miodu. Dawne cywilizacje, których dzieje sięgają antyku, znalazły liczne zastosowania dla tej ze wszech miar pożytecznej, intrygującej substancji. Nie może zatem dziwić fakt, iż archeolodzy natrafili na nią w grobowcach Egiptu, w zniszczonych statkach Wikingów i ruinach Rzymu. Z wosku pszczelego wyrabiano kosmetyki i specyfiki lecznicze, pieczętowano nim ważne dokumenty, tworzono obiekty codziennego użytku i dzieła sztuki.
Czytaj więcej
Wosk pszczeli - geneza
Zaglądamy do ula. Jesteśmy zdumieni regularnością komórek heksagonalnych. Odurza nas bogaty aromat wosku pszczelego. Mamy ochotę zamknąć oczy i przez dłuższą chwilę oddychać głęboko…
Czytaj więcej
Gaoling - wielka góra dobroczynnej glinki
Kaolin (inaczej glinka kaolinowa bądź chińska) to osadowa skała ilasta charakteryzująca się giętkością, miękkością i przeświecaniem. Jej głównym składnikiem jest kaolinit – minerał z gromady krzemianów. Swą nazwę zawdzięcza chińskiej Wysokiej Górze (Kao-ling lub Gaoling), gdzie prawdopodobnie po raz pierwszy odkryto bogate złoża tego surowca. Obecnie kaolinit pozyskuje się m.in. w Chinach, USA, Rosji, Japonii, we Francji i Niemczech. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku, w okolicach Świdnicy, Strzelina, Turoszowa, Strzegomia i Bolesławca.
Czytaj więcej
Awokado - masło bogów
Zacznijmy od tego, że owoc awokado wydaje się być całkiem nowym wynalazkiem kulinarnym we współczesnej Europie, nie przez każdego lubianym i docenianym. Smak awokado jest, hm, dziwny, niektórzy twierdzą, że mdły, a inni, że w ogóle owoc ten nie ma smaku. Większość popularnych owoców jest przecież bardzo wyrazista w smaku, słodka, kwaśna, cierpka, po prostu konkretna.
Czytaj więcej
Nagietek - kwiat o nadzwyczajnej mocy
Właśnie zakwitły nagietki! I chociaż jesteśmy rozkochani w kwiatach wszelakich, to właśnie nagietek jest roślinką wyczekiwaną przez nas z wyjątkową niecierpliwością. Wizualnie symbolizuje wszystko, co prawdziwe lato mieć powinno.
Czytaj więcej
Zbieranie pyłku pszczelego
Zbieranie pyłku pszczelego jest sytuacją niezwykle fascynującą. De facto, to pszczoły zbierają, a ludzie, czyli my ;), ten wspaniały dar natury tylko odbieramy. Niemniej, za każdym razem jesteśmy zadziwieni i czujemy wręcz dziką, taką prawdziwie dziecięcą radość kiedy patrzymy na żółto-kolorowe kuleczki pyłku. Traktujemy to zjawisko w kategorii cudu natury, jak zresztą wszystko, co z życiem pszczół jest związane.
Czytaj więcej
  • 1
  • 2
  • Następna strona
pixel